Wniosek Komitetu Chemii PAN finansowany w ramach programu „Otwarta Nauka”
Wniosek Komitetu Chemii PAN dotyczący organizacji wystawy plenerowej nt. włoskich podróży Marii Skłodowskiej-Curie zostanie sfinansowany w 2025 roku w ramach programu „Otwarta Nauka” Polskiej Akademii Nauk, którego celem jest upowszechnianie i popularyzacja nauki.Wystawa plenerowa będzie pierwszą, która zbierze i zaprezentuje najważniejsze informacje o trzech wizytach naszej Noblistki we Włoszech (1911, 1918 i 1931). Te mniej znane epizody, rzadko pojawiające się nawet w najnowszych biografiach, posłużą również jako tło do ukazania wielowymiarowej sylwetki Marii Skłodowskiej-Curie, jako nie tylko dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla, ale także wybitnej Uczonej aktywnie zaangażowanej w międzynarodową współpracę naukową.
Dzięki badaniom historycznym we Włoszech i Francji udało się zrekonstruować przebieg tych podróży i pozyskać wiele oryginalnych materiałów, które zostaną zaprezentowane na plakatach wystawy. Efektem działania będzie wystawa plenerowa, która zostanie zaprezentowana w Warszawie (lipiec/sierpień), jak i podczas tegorocznego 67. Zjazdu Naukowego Polskiego Towarzystwa Chemicznego we Wrocławiu. Równolegle, we Włoszech wystawa będzie prezentowana w Rzymie, Pizie i Genui.
W ramach tego projektu Komitet Chemii PAN będzie ściśle współpracował ze Stacją Naukową PAN w Rzymie, Wydziałem Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, Muzeum Curie w Paryżu oraz Polskim Towarzystwem Chemicznym.
W październiku 2024 r. Polska Akademia Nauk ogłosiła rozpoczęcie Programu „Otwarta Nauka”, który umożliwia ubieganie się o dofinansowanie takich działań upowszechniających i promujących naukę, jak m.in. konferencje naukowe, warsztaty, wystawy, wydawanie czasopism, opracowanie ekspertyz, wydarzeń organizowanych dla szerszego kręgu odbiorców (np. Noc Muzeów), konkursów i działań internetowych.