11 kwietnia 2025 r. na Wydziale Chemicznym Politechniki Łódzkiej w Sali Senatu odbyło się IV posiedzenie plenarne Komitetu Chemii PAN, którego tematem przewodnim było kształcenie przyszłych chemików.
Obrady otworzył Przewodniczący Komitetu Chemii PAN – prof. Paweł Kulesza, witając zgromadzonych członków oraz zaproszonych gości. Następnie głos zabrał Wiceprzewodniczący Komitetu – Prorektor Politechniki Łódzkiej – prof. dr hab. inż. Łukasz Albrecht i Prodziekan Wydziału Chemicznego PŁ, prof. dr. hab. inż. Dariusz Bieliński. Prof. Albrecht przedstawił działalność i dorobek Politechniki Łódzkiej, podkreślając, że uczelnia w bieżącym roku obchodzi jubileusz 80-lecia. W swoim wystąpieniu przybliżył również postać prof. Alicji Dorabialskiej – wybitnej chemiczki, wychowanki Marii Skłodowskiej-Curie, pierwszej w Polsce kobiety z tytułem profesora uczelni technicznej, która w 1945 roku objęła funkcję dziekana Wydziału Chemicznego PŁ. Zaznaczył, że prof. Dorabialska jest patronką jubileuszu, którego motto stanowią Jej słowa: „Z mniejszym lub większym poczuciem odpowiedzialności każdy kształtuje teraźniejszość. Często nawet nie zdaje sobie sprawy, jak daleko stawia fundamenty pod przyszłość.”
W dalszej kolejności posiedzenia przyjęto porządek obrad oraz zatwierdzono protokół z jesiennego zebrania plenarnego. Następnie Przewodniczący przedstawił informacje dotyczące bieżącej działalności Komitetu planowanej na rok 2025. Poinformował także członków o prowadzonych pracach związanych z reformą Polskiej Akademii Nauk oraz o deklarowanej przez decydentów woli wzmocnienia roli komitetów naukowych PAN w strukturze systemu nauki.
Kolejne posiedzenie plenarne Komitetu Chemii PAN odbędzie się 12 czerwca (czwartek) w Warszawie. Natomiast jesienne posiedzenie zaplanowano na Wydziale Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Prof. A. Kot-Wasik zaprosiła zgromadzonych członków na Polską Konferencję Chemii Analitycznej (PoKoChA’2025), organizowaną przez Komitet Chemii Analitycznej PAN, która odbędzie się w dniach 1–4 lipca 2025 r. na Politechnice Gdańskiej. Następnie prof. M. Górecki w imieniu organizatorów zaprosił członków Komitetu na wystawę plenerową w Warszawie, która będzie poświęcona podróżom Marii Skłodowskiej-Curie po Włoszech. Ekspozycja będzie dostępna od 4 lipca br. przez kilka tygodni.
Głównym tematem posiedzenia były kwestie związane z kształceniem chemików. Pierwsza część obrad merytorycznych została poświęcona zagadnieniom związanym z rekrutacją studentów na uczelnie wyższe. Prof. Władysław Wieczorek (Politechnika Warszawska) oraz prof. Ewa Kaczorek (Politechnika Poznańska), członkowie Komisji KCh PAN ds. Kształcenia, w referacie pt. „Rekrutacja – bolączka wydziałów chemicznych w Polsce” przedstawili analizę aktualnej sytuacji oraz omówili propozycje działań zmierzających do zwiększenia zainteresowania studiami chemicznymi wśród absolwentów szkół średnich.
Po długiej i wyczerpującej dyskusji Przewodniczący zapowiedział kolejne wystąpienie – referat dr. hab. Pawła Bernarda, prof. UJ, Przewodniczącego Sekcji Dydaktyki Chemii PTCHEM, pt. „Kształcenie nauczycieli chemii w ramach studiów I i II stopnia oraz studentów podyplomowych”. W prezentacji prof. Bernard omówił problematykę spadku jakości kształcenia przyszłych nauczycieli chemii, zwracając szczególną uwagę na trudności związane z przygotowaniem dydaktyków, w tym brak możliwości realizacji prac magisterskich, rozpraw doktorskich i habilitacyjnych w zakresie dydaktyki chemii. W dalszej części referatu prof. Bernard poinformował o bieżących pracach nad zmianą podstawy programowej z chemii w szkole podstawowej (klasy VII i VIII), która będzie realizowana w wymiarze 3h w cyklu kształcenia (kl. VII – 1h i kl. VIII – 2h). W dyskusji zwrócono dużą uwagę na znaczenie roli popularyzacji chemii i potrzebę dostosowania jej metod dla młodszych odbiorców. Dostrzeżono potrzebę podniesienia prestiżu zawodu nauczyciela, jako kluczowego czynnika skutecznego kształcenia przyszłych pokoleń chemików oraz trwałego rozwijania zainteresowania naukami ścisłymi wśród młodzieży.
Po przerwie, przewodniczący i wiceprzewodniczący stałych komisji KCh PAN do spraw: nauki, kształcenia, współpracy z przemysłem i otoczeniem społecznym, współpracy międzynawowej i ogólnych przedstawili plany działań na obecną kadencję.
W dyskusji podsumowującej podkreślono konieczność prowadzenia skoordynowanych, wielopoziomowych i systematycznych działań na rzecz środowiska chemików, które w dalszej perspektywie powinny przyczynić się do wymiernych efektów.
Posiedzenie zakończyło się podziękowaniami Przewodniczącego i całego Prezydium dla wszystkich uczestników za owocne obrady.
Galeria