Upowszechnianie nauki

Konferencje i wydarzenia naukowe, patronaty honorowe, działalność popularyzacyjna i promująca nauki chemiczne

Konferencje

Konferencje współorganizowane przez Komitet Chemii PAN

XXIV Międzynarodowa Konferencja Syntezy Organicznej pod auspicjami IUPAC zostanie zorganizowana w 2026 roku przez prof. Łukasza Albrechta (Wydział Chemiczny Politechniki Łódzkiej).

Seria konferencji ICOS została zainicjowana przez IUPAC w 1976 roku jako wydarzenie odbywające się co dwa lata przez w celu prezentacji najnowocześniejszych osiągnięć chemii organicznej. Konferencje te gromadzą od 600 do 800 uczestników z całego świata i należą do najbardziej znanych konferencji skupiających chemików organików zajmujących się katalizą, rozwojem metodologii syntezy, chemii farmaceutycznej i przemysłowej. Ostatnio Konferencja ICOS odbyła się w Polsce w 2000 r.

Więcej informacji wkrótce!

Ogólnopolskie Kolokwium Katalityczne (OKK) jest coroczną konferencją, zainicjowaną przez prof. Jerzego Habera (czł. PAN), która zrzesza środowisko badaczy zajmujących się szeroko pojętą katalizą i fizykochemią ciała stałego, procesami katalitycznymi w energetyce, ochronie środowiska, procesami typu „green chemistry”, katalizą hetero- i homogeniczną. Wysoki poziom merytoryczny konferencji gwarantuje udział krajowych i zagranicznych wykładowców plenarnych o międzynarodowej renomie. OKK kładzie duży nacisk na prezentację wyników badań uzyskiwanych przez młodych badaczy.

Organizator: Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. Jerzego Habera PAN w Krakowie

Termin: 20-22.03.2024 r.

Miejsce: Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni im. J. Habera PAN przy ul. Niezapominajek 8, Kraków.

Strona konferencji

Patronaty

Patronat Komitetu Chemii PAN przyznawany jest wydarzeniom i projektom posiadającym wysoką jakość naukową i edukacyjną

POLYMAT 2025 jest międzynarodową konferencją, która kontynuuje tradycję największych w Polsce spotkań poświęconych nauce o polimerach i materiałach polimerowych, organizowanych na Śląsku od 1995 roku. Nadchodząca edycja konferencji będzie obejmowała zakresem tematycznym syntezę, charakterystykę, modyfikację oraz zastosowania polimerów i materiałów polimerowych. Duży nacisk będzie poświęcony prezentacji badań przez młodych naukowców. Zaplanowano m.in. trzy tematyczne sesje plakatowe pt.: Materiały polimerowe w ochronie środowiska i klimatu, Materiały polimerowych do zastosowań medycznych i wielofunkcyjnych i Wielofunkcyjne polimerowe materiały kompozytowe.

Organizator: Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych PAN w Zabrzu

Termin: 29.05.2025 r.

Miejsce: Hotel Diament, Zabrze

Strona konferencji

 

Kongres Polska Chemia to największe i najważniejsze wydarzenie branży chemicznej w Polsce. Wykładowcami i gośćmi Kongresu są wybitni przedstawiciele świata biznesu, nauki, organizacji branżowych, polityki, a także przedstawiciele największych firm polskiego sektora chemicznego. Polska Izba Przemysłu Chemicznego, założona w 1988 roku, jest największą organizacją reprezentującą sektor chemiczny zarówno w kraju, jak i za granicą. Aktywnie uczestniczy w procesach legislacyjnych i wspiera inicjatywy na rzecz rozwoju branży.

Organizator: Polska Izba Przemysłu Chemicznego

Termin: 29-30.05.2025 r.

Miejsce: Centrum Konferencyjne Fabryczna, Kraków

Strona kongresu

 

Konferencja Przemysł Chemiczny jest jedną z najważniejszych konferencji branży chemicznej w Polsce, będącą płaszczyzną spotkań nauki z biznesem i okazją dla lepszego formułowania potrzeb, a także przedstawiania przez instytuty i uczelnie oczekiwanych rozwiązań innowacyjnych. W ciągu trzech dni odbędą się sesje konferencyjne:

– Edukacja i Nauka
– Rozwój i Technologia
– Ochrona Środowiska

W trakcie konferencji prezentowane będą wystąpienia i referaty, panele dyskusyjne, sesje posterowe oraz wystawy. W trakcie wydarzenia planowane jest również przyznanie wyróżnień dedykowanych wybitnym Inżynierom Przemysłu Chemicznego.

Organizator: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego (SITPChem)

Termin: 3-5.12.2024 r.

Miejsce: Hotel „GROMADA”, Pl. Powstańców Warszawy 2, Warszawa

Strona konferencji

 

Kongres Polska Chemia to jedno z kluczowych wydarzeń w polskim sektorze chemicznym, stanowiące wyjątkową okazję do wymiany doświadczeń, prezentacji innowacyjnych rozwiązań oraz omawiania strategicznych kierunków rozwoju branży. Oprócz ogólnych zagadnień, sesje tematyczne skupiają się na aktualnych wyzwaniach, nad którymi pracuje Polska Izba Przemysłu Chemicznego oraz jej komisje.

Organizator: Polska Izba Przemysłu Chemicznego

Termin: 6-7.06.2024 r.

Miejsce: Airport Hotel Okęcie, Warszawa

Strona kongresu

 

Promocja nauki

Inicjatywy i działania wspierające popularyzację oraz promocję nauk chemicznych w społeczeństwie przy współpracy z Komitetem Chemii PAN

W 2023 r. dzięki wspólnej inicjatywie Komitetu Chemii PAN, Stacji Naukowej PAN w Rzymie, Instytutu Chemii Organicznej PAN, Uniwersytetu w Pizie i Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w ramach upowszechniania i promocji nauki powstał krótkometrażowy (25 min.) film dokumentalny w reż. Pawła Cichońskiego pt. „Maria Skłodowska-Curie we Włoszech w poszukiwaniu radu”. Obraz ten opowiada o szerzej nieznanej trzytygodniowej misji badawczej jaką odbyła Noblistka latem 1918 r. wraz z włoskimi naukowcami. Dodatkowo, w materiale tym przybliżono miejsca w Warszawie i Paryżu z którymi była związana Uczona, jak i zarysowano społeczny wydźwięk tej podróży.

Dokument jest dostępny nieodpłatnie na oficjalnym kanale YouTube PAN (@), również w j. angielskim i j. włoskim.

Plakat:

Informacje prasowe PAN:

[Link #1]   [Link #2]   [Link #3]