Jesienne posiedzenie plenarne KCh PAN

22 listopada 2024 roku w Sali Marii Skłodowskiej-Curie na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego odbyło się III zebranie plenarne Komitetu Chemii PAN w obecnej kadencji.

Podczas spotkania przyjęto porządek obrad oraz protokół z poprzedniego posiedzenia (16 września 2024) i wysłuchano informacji Przewodniczącego.

Główna część spotkania rozpoczęła się od dyskusji dotyczącej ewaluacji działalności naukowej za lata 2022–2025. Zaproszeni członkowie Komisji Ewaluacji Nauki (KEN) omówili wybrane aspekty związane z oceną jednostek naukowych, jak i problemy, które pojawiły się w ewaluacji za lata 2018-2021. Eksperci KEN wielokrotnie nawiązywali do projektu nowego rozporządzenia MNiSW ws. tworzenia wykazów wydawnictw monografii naukowych, czasopism naukowych oraz recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych. Burzliwa dyskusja pozwoliła członkom Komitetu wskazać kluczowe problemy i niedoskonałości obecnego systemu ewaluacji w dyscyplinie nauki chemiczne. Zaapelowano także do członków KEN o wprowadzenie istotnych zmian jeszcze przed rozpoczęciem kolejnego cyklu oceny obejmującego lata 2026–2029, wskazując, że im prostszy system oceny naukowców/jednostek naukowych tym jest on lepszy i mniej podatny na manipulacje.

Następnie uczestnicy zebrania uczcili jubileusz 70-lecia działalności Komitetu Chemii PAN w polskim systemie nauki i szkolnictwa wyższego. Po przerwie prof. Marcin Górecki wygłosił krótki wykład pt. Historii Komitetu Chemii PAN (1954–2024), przybliżając genezę powstania komitetu oraz sylwetki dotychczasowych przewodniczących Komitetu.

W dalszej części posiedzenia Komitet wyraził stanowczy sprzeciw wobec zastąpienia w szkole podstawowej przedmiotów: geografia, biologia, chemia i fizyka – jednym przedmiotem o nazwie „przyroda”, oraz przyjął jednomyślnie treść wypracowanego stanowiska.

Przedstawiono również aktualne informacje dotyczące współpracy z Międzynarodową Unią Chemii Czystej i Stosowanej (IUPAC). Przewodniczący zaapelował do członków Komitetu o zgłaszanie kandydatur do dywizji i komisji IUPAC na kadencję 2026–2027. Propozycje można przesyłać do Sekretarza Komitetu w nieprzekraczalnym terminie do 27 listopada 2024 roku.

Następnie powołano przewodniczących pięciu stałych tematycznych Komisji KCh PAN do spraw:

  • Nauki (przewodniczący: prof. P. Paneth, wiceprzewodniczący: prof. Z. Sojka)
  • Kształcenia (przewodniczący: prof. W. Wieczorek, wiceprzewodnicząca: prof. E. Kaczorek)
  • Współpracy z przemysłem i otoczeniem społecznym (przewodniczący: prof. M. Szaleniec, wiceprzewodniczący: prof. A. Sobkowiak)
  • Współpracy międzynarodowej (przewodnicząca: prof. D. Gryko, wiceprzewodniczący: prof. M. Bagiński)
  • Spraw ogólnych (przewodniczący: prof. M. Potrzebowski, wiceprzewodnicząca: prof. A. Kot-Wasik).

Członkowie Komitetu zostali poproszeni o przesłanie do Sekretarza informacji dotyczącej wyboru Komisji tematycznej, w której chcieliby aktywnie działać.

Na koniec posiedzenia dyskutowano o pozostałych sprawach bieżących, jak i miejscu kolejnego posiedzenia, które będzie poza Warszawą.